اسپلیت

نحوه انتخاب کولر گازی

امروزه با گرم شدن کره زمین و البته گرم تر شدن فصل تابستان وجود کولر حتی در مناطق سردسیر زمین نیز ضروری به نظر می رسد. در سال های اخیر در بحث سرمایشی در ایران، انتخاب کولر گازی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که هنوز اقدامی برای سیستم برودتی منزل و محل کار خود نکرده اید و تمایل به استفاده از کولر های آبی ندارید، یا اینکه شرایط اقلیمی محل زندگیتان استفاده از کولرهای آبی را سخت کرده است، بدون تردید استفاده از کولرهای گازی گزینه بسیار مناسبی می باشد.

گروهی به اشتباه گمان می کنند که هزینه ای که بابت یک اسپلیت پرداخت می کنند، بیش از مبلغ یک کولر آبی است. اما در واقعیت اینطور نیست، مثلا شما هزینه ای که بابت یک کولر آبی 6000 پرداخت می کنید تقریبا برابر است با خرید یک کولر گازی، بنابراین با خیال راحت از خرید خود مطمئن باشید.

برخی از موارد مهم در راهنمای انتخاب کولر گازی:

 

فاکتورهای اولیه

فاکتورهای کلی برای خرید کولر گازی و استفاده بهینه از آن، شامل نکات زیر است:

 • متراژ محل مورد نظر
 • تعداد پنجره ها
 • ساعات استفاده از کولر گازی
 • تعداد افراد ساکن در محیط اطراف کولر گازی
 • کاربری مکان

اطلاعاتی که باید درباره یک کولر گازی داشته باشید:

 • توان سرمایش و گرمایش هر پنل
 • نوع کمپرسور کولر گازی
  سیلندر پیستونی مخصوص هوای معتدل
  سیلندر پیستونی (تروپیکال) مخصوص هوای استوایی
  روتاری مخصوص هوای معتدل
  روتاری (تروپیکال) مخصوص هوای استوایی
 • برق مصرفی بر حسب آمپر و توان مصرفی کل بر حسب وات
 • ابعاد و وزن کولر گازی
 • رده انرژی کولر گازی
 • میزان صدای کولر گازی در هنگام کار

برای نمونه در شهر مشهد، روتاری مخصوص هوای معتدل است. چرا که هوای مشهد در اوج گرمای تابستان از 45+ درجه بیشتر تجاوز نمی کند و مصرف کمپرسور کولر گازی مخصوص هوای معتدل بیشتر از تروپیکال می باشد. کمپرسورهای تروپیکال تا دمای حدود 67+ به خوبی کار می کنند و برای شهرهای جنوبی کشورمان همانند اهواز، بندرعباس، کیش و غیره مورد نیاز می باشند. کمپرسورهای پیستونی کولر گازی به علت مصرف برق فوق العاده بالا به نسبت روتاری پیشنهاد نمی گردد. ولی مقاومت و قدرت در برابر گرما یکی از مزایای مهم کمپرسورهای پیستونی می باشد.

اسپلیت یا کولر گازی

ظرفیت کولر گازی

اولین گام برای انتخاب محصول مورد نظرمان، تعیین ظرفیت متناسب کولر گازی برای منزل، محیط کار و یا هر مکانی که قصد داریم از آن استفاده کنیم، خواهد بود.

بدون تردید هنگام خرید کولر گازی با اعدادی چون 9000، 12000 یا بالاتر روبرو می شوید، این اعداد چه مفهومی دارند؟

به طور کلی میزان سرمادهی کولر با معیار بی تی یو (British thermal Units) مشخص می شود. Btu در واقع واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی می باشد. بنا به تعریف، هر Btu میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر، یک درجه از 60 درجه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت برساند.

(Btu بالاتر به میزان سرمادهی بیشتر در واحد زمان است و نه اینکه این کولر خنک تر است. بنابراین این اعداد در واقع همان توان سرماسازی به واحد زمان هستند که از فروشندگان می شنوید و هرچه این اعداد بزرگتر باشد، بدون تردید قیمت کولر نیز بالاتر می رود. بنابراین ظرفیت خنک کنندگی یا گرمادهی کولرهای دوکاره را می توان روی برچسب پشت کولر دید یا از روی کاتالوگ آن مطالعه کرد.)

ظرفیت اسمی کولر گازی ها در همه برند ها بیشتر از ظرفیت واقعی آنها می باشد، که بر روی کارتن آن نوشته شده است. به این دلیل که ظرفیت اسمی در شرایط مطلوب و ازمایشگاه اندازه گیری شده ولی ظرفیت واقعی در واقع همان ظرفیتی هست که در منازل پس از نصب دستگاه نشان خواهد داد و همیشه کمتر از ظرفیت اسمی هست.

بسیاری از برند های داخلی ظرفیت های واقعی شان اختلافی تا ۳۰۰۰ بی تی یو با ظرفیت اسمی شان دارند. برای کولر گازی تا قدرت اسمی ۳۰۰۰۰ بی تی یو. ولی مارک های هم در بازار وجود دارند که اختلاف ۳۰۰ بی تو یو برای ۲۴ هزارش دارد.

 • اگر محل مورد نظر در طبقات میان ساختمان قرار دارد و اطراف آن پوشیده است، به ازای هر متر مربع 400 تا 600 Btu در نظر می گیریم.
 • اگر به طبقات فوقانی یا به پشت بام نزدیک هستید، به ازای هر متر مربع 600 الی 800 Btu در نظر می گیریم.
 • در صورتی که محل مورد نظر آفتابگیر است، 10% به میزان محاسبه افزوده می شود.
 • در صورتی که محل مورد نظر آفتابگیر نباشد، 10% از میزان محاسبه کاهش می یابد.
 • در صورتیکه در آشپزخانه کولر گازی کار می کند برای محاسبه، با همان شرایط آفتابگیر اعمال می گردد.

 

آمپر مصرفی برق کولر گازی و کنتور خانه یا مغازه

پیش از خرید دستگاه کولر گازی حتما باید از میزان مصرف برق آن و ظرفیت کنتور برق محل اطلاع دقیق و درست داشته باشیم. هر ۱۲ هزار بی تی یو ظرفیت کولر گاز معمولی تقریبا حدود ۶ امپر مصرف دارد. یعنی کولر ۲۴ هزار حدود ۱۲ امپر برق مصرف می کند. کولر گازی اسپلیت و پنجره ای از نظر کارایی هیچ فرقی ندارند. فقط میزان صدای پنجره ای کمی بیشتر هست و مقدار برق مصرفی آنها نیز تقریبا یکی هست. ولی اختلاف قیمت اسپلیت با پنجره ای تقریبا دوبرابر هست.

کولر گازی اسپلیت شامل دو قسمت جدا از هم می باشد که توسط لوله های رابط بهم اتصال دارند. قسمت اول که داخل خانه یا مغازه نصب می شود را یونیت داخلی یا اواپراتور یا پنل داخلی می گوییم. قسمتی که بیرون و در هوای آزاد نصب می شود را یونیت خارجی یا کندانسور و یا کمپرسور می گوییم. در مورد یونیت داخلی چند نکته لازم است گفته شود، محل نصب یونیت داخلی باید بیشترین دید فضای اتاق را داشته باشد و از کف اتاق ۱۹۰ سانتیمتر تا ۲۲۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد، و البته از سقف نیز حداقل ۱۵ سانتی متر فاصله داشته باشد. در مورد یونیت خارجی که بسیار مهمتر است باید توجه داشت که حتما در فضای باز و مسیر طبیعی باد باشد تا با انتقال راحت تر گرما کندانسور به محیط بیرون و هوای ازاد بازدهی بهتری را از کولر گازی داشته باشیم.
نکته مهم: دمای کارکرد محیط بیرون رابطه مستقیم با کارکرد کولر گازی دارد. و البته محدودیت برای کولر گازی های معمولی مخصوص مناطق معتدل حداکثر دمای هوای بیرونی ۵۵ درجه سانتیگراد می باشد ولی برای کولر گازی های اینورتر دار ۴۸ درجه سانتی گراد می باشد. یعنی کولر گازی های اینورتر دار به گرمای محیط بیرونی حساستر می باشند.

به عبارت دیگر اگر دمای هوای محیط بیرونی بیش از ۵۵ درجه سانتیگراد شود تمامی کولر های گازی معمولی از کارایی خواهند افتاد و این دما برای کولرگازی های اینورتر ۴۸ درجه سانتیگراد می باشد. البته این کولر گازی ها برای مناطق معتدل طراحی شده اند و برای مناطق گرمسیری یا حاره ای کولر گازی تروپیکال طراحی شده است که تا دمای ۶۰ درجه سانتیگراد هم جواب می دهد.

تمام دستگاه های کولر گازی محدودیت فاصله یونیت داخلی و خارجی در طول کل و اختلاف ارتفاع دارند. که این محدودیت برای برند های مختلف تفاوت دارد و البته خیلی مهم است. هرچه قدر طول لوله کشی بیشتر باشد بازدهی کولر کمتر و مصرف برق ان بیشتر خواهد بود. لذا لازم هست قبل از خرید کولر گازی حتما این محدودیت های لوله کشی چک شود.
در مورد لوله های ارتباطی باید دانست که دو لوله رابط یکی لوله خط رفت گاز مبرد و یا مایع که سایز آن همیشه کوچکتر از لوله برگشت گاز مبرد می باشد و به لوله ساکشن نیز معرف هست. در کولر اسپلیت وجود دارد و هرگونه تغییر این دو لوله اثر نامطلوب در کارایی دستگاه کولر گازی دارد.
نکته مهم: تغییر سایز لوله های کولر گازی اینورتر توسط تمامی شرکت های گارانتی دهند ممنوع اعلام شده است.

 

مصرف برق کولرهای گازی

در هنگام خرید به برچسب انرژی کولرهای گازی و اسپلیت توجه کنید. بازده انرژی کولرهای گازی برحسب EER تعیین می شود که نمایانگر تولید سرمایش به ازای هر واحد مصرف برق بر حسب وات و یا کیلووات به ازای واحد تولید سرمایش بر حسب Btu و یا Kw می باشد. واحد راندمان نیز But/W و یا Kw/Kw است. هرچه عدد EER بزرگتر باشد، تولید سرمایش به ازای یک وات و یا یک کیلووات توان مصرفی بیشتر خواهد شد. در استاندارد های ملی تجهیزات خانگی بر اساس نوع و ظرفیت، کولرهای گازی پنجره ای ملزم به داشتن نرخ بازده انرژی EER) 8 تا 8/9) یا بیشتر (برحسب Btu/W) هستند.

 

برچسب انرژی

برچسب انرژی صفحه ای حاوی اطلاعات مربوط به معیارها و مشخصات فنی در هر محصول و مقایسه آن با معیارها و مشخصات فنی مصوب است. اطلاعات مندرج بر روی برچسب باید به صورت خوانا و واضح باشد. برچسب باید هم بر روی دستگاه و هم بر روی کارتن در بسته بندی در محلی نصب شود که به راحتی قابل رویت باشد.

موارد مندرج در برچسب انرژی اسپلیت

 1. علامت استاندارد و نام برچسب
 2. شاخص بازده انرژی
 3. نسبت بازده انرژی EER (تا دو رقم اعشار)
 4. ظرفیت سرمایش دستگاه (بر حسب Btu بر ساعت بدون رقم اعشار)
 5. ظرفیت سرمایش دستگاه (بر حسب کیلووات تا دو رقم اعشار)
 6. توان مصرفی دستگاه (برحسب کیلووات تا دو رقم اعشار)
 7. نوع دستگاه
 8. کلاس آب و هوایی (به زبان فارسی)
 9. ظرفیت گرمایش دستگاه (بر حسب کیلووات تا دو رقم اعشار)
 10. بازده حرارتی
 11. ضریب عملکرد سرمایش
 12. نام سازنده و مدل قسمت داخلی و بیرونی

ضریب کارایی یا COP در کولرگازی چیست؟

Coefficeint Of Performance=COP یا ضریب کارایی یا ضریب عملکرد

در کولر گازی یا یخچال فریزر و کلا هر موتور گرمایی دیگری، ما می توانیم از رابطه میزان گرما تولید شده دستگاه تقسیم بر میزان برق مصرفی ضریب عملکرد دستگاه را بدست آوریم.

COP =ضریب عملکرد یا ضریب کارایی = نسبت انرژی مفید بدست امده به انرژی داده شده به دستگاه

که عددی هست بزرگتر از ۱ برای کولر گازی اسپلیت و هر چقدر عدد ضریب عملکرد بزرگتر باشد بازده دستگاه بیشتر است.

نحوه محاسبه ظرفیت اسپلیت بر حسب (btu/hr) متناسب با نوع آب و هوا

گروه آب و هوایی کشور:

 • برای شهرهای معتدل و مرطوب
 • برای شهرهای گرم و خشک
 • برای شهرهای گرم و مرطوب

برای هر کدام از گروه های آب و هوایی سه حالت وجود دارد که عبارتند از :

دسته اول: معتدل و مرطوب

 • اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 411 تا 511 بی تی یو
 • اماکن اداری: برای هر متر مربع 511 تا 711 بی تی یو
 • اماکن تجاری: برای هر متر مربع 711 تا 1111 بی تی یو

دسته دوم: گرم و خشک

 • اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 511 تا 211 بی تی یو
 • اماکن اداری: برای هر متر مربع 211 تا 811 بی تی یو
 • اماکن تجاری: برای هر متر مربع 811 تا 1111 بی تی یو

دسته سوم : گرم و مرطوب

 • اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 211 تا 811 بی تی یو
 • اماکن اداری: برای هر متر مربع 811 تا 1111 بی تی یو
 • اماکن تجاری: برای هر متر مربع 1111 تا 1611 بی تی یو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *